Korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy

22 października, 2021
5/5 - (2 votes)

Kawa to jedno z najlepszych ziół zdrowotnych na świecie. Zawiera więcej przeciwutleniaczy niż jakikolwiek inny napój. Dostarcza wielu ważnych składników odżywczych dla dobrego zdrowia, w tym: przeciwutleniaczy, flawonoidów, polifenoli i kilku innych. Kawa ma wiele zalet, ale jak dokładnie to robi? Oto niektóre z właściwości, które sprawiają, że kawa jest naprawdę niezwykłą zdrową żywnością.

Jedną z zalet kawy jest jej wpływ na ciśnienie krwi. Zarówno kawa zwykła, jak i bezkofeinowa mają wpływ na ciśnienie krwi. Średnio ci, którzy piją dwie do trzech filiżanek dziennie, widzą spadek ciśnienia krwi o około cztery punkty. Wystarczy niewielka ilość regularnego spożycia, aby spowodować znaczne zmiany ciśnienia krwi. Oczywiście istnieje wiele innych korzyści płynących z jedzenia i picia dużej ilości kawy; to po prostu pięć filiżanek kawy o innych korzystnych właściwościach.

Kolejną zaletą kawy jest to, że podnosi poziom energii. Szereg ostatnich badań pokazuje, że spożycie kofeiny może znacznie zwiększyć poziom energii. Wiele osób po prostu nie ma wystarczającej aktywności fizycznej; polegają na kawie lub innych używkach, aby je podtrzymać. Kofeina faktycznie zwiększa twoją zdolność do ćwiczeń bez powodowania możliwych skutków ubocznych, takich jak bóle brzucha i głowy.

Trzecią zaletą ziaren kawy jest to, że zawierają właściwości przeciwnowotworowe. Zarówno kawa zwykła, jak i bezkofeinowa zawierają substancję chemiczną zwaną trygoneliną. Wykazano, że ta substancja chemiczna hamuje wzrost niektórych guzów nowotworowych. Jeśli pijesz dwie filiżanki dziennie, możliwe, że możesz zmniejszyć ryzyko raka poprzez zmniejszenie spożycia wyrobów tytoniowych.

Czwartą zaletą kawy jest to, że faktycznie pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Kiedy masz wystarczającą ilość kofeiny, pomaga spalić więcej kalorii. Powodem, dla którego tak się dzieje, jest to, że twoje ciało spala kalorie, nawet jeśli nie jesteś aktywny fizycznie. Po prostu zużywasz zgromadzone kalorie, gdy pijesz filiżankę kawy. W związku z tym wzrost wydajności fizycznej może również poprawić wskaźnik tkanki tłuszczowej.

Wreszcie, być może najważniejszym spośród korzyści zdrowotnych kawy jest to, że pijący kawę mają mniejsze ryzyko chorób serca. Jak już wspomnieliśmy, kofeina zwiększa Twoją wydolność fizyczną, ale zawiera również szereg antyoksydantów. Przeciwutleniacze faktycznie pomagają organizmowi w walce z wolnymi rodnikami, które są jedną z głównych przyczyn chorób serca.